Dřevo z kůrovcových kalamit

Vzhledem ke kůrovcovým kalamitám se každý rok v České republice vytěží několik milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva.  Takto vytěžené dřevo je zapotřebí co nejdříve zpracovat, aby se dalo co nejlépe využít. Toho jsme schopni dosáhnout na naší pile, kde takovéto dřevo pořežeme a vybereme dřevo vhodné k dalšímu použití. Věc, kterou bohužel nejsme schopni odstranit, je barevná rozdílnost kůrovcového dřeva, jakou je zamodrání, zarůžovění apod.

Kůrovec nenapadá dřevní hmotu jako takovou, ale živí se lýkem pod kůrou stromu. To znamená, že obavy z dalšího využití tohoto dřeva jsou zbytečné. Dřevní kulatina se na pile odkorní, pořeže a okrajové části se omítají.

Vytříděné řezivo dále vysoušíme v naší sušárně na dřevo, kde se při maximálním cyklu dosahuje teploty až 60oC. (i kdyby na dřevě náhodou zůstala nějaká kůra, takovouto teplotu a vlhkost, která je v sušárně dřeva, nemůže kůrovec přežít).

Důvodem, proč se tedy kůrovcové řezivo v nábytkářském průmyslu skoro nepoužívá, je to, že kůrovcové řezivo opticky kazí barevné změny vzniklé teplem a nedostatečnou rychlostí těžby.  V naší firmě bychom tuto skutečnost chtěli změnit a dopřát i takovému dřevu druhý život – ve formě krásného stolu z masivu, kdy barevné změny bereme jako něco nevšedního, a ne jako vadu na kráse.

 

Jeseníky Kalamita Kůrovec - Fotografie zdarma na Pixabay